Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sposób na zdrowie – picie świeżych soków. Część druga

28 sierpnia 2016

Co wybrać sokowirówkę, czy wyciskarkę do soków?

Na temat obu tych sprzętów krążą bardzo różne opinie. Od pewnego już czasu można jednak zaobserwować, że liczba zwolenników przygotowywania soków przy pomocy sokowirówki zmniejsza się. Przybywa za to osób, które są zdecydowane zainwestować w zakup wyciskarki. Na rynku jest wiele modeli tych urządzeń.

Są nawet ludzie, którzy mylą je z wyciskarkami do owoców cytrusowych, które służą jednak wyłącznie do przygotowania soków z cytryn lub pomarańcz. Wyciskarka do soków jest o wiele bardziej wszechstronnym urządzeniem.

Dokonując wyboru urządzenia do wyciskania soku musimy zadać sobie przede wszystkim jedno, ale za to bardzo ważne pytanie: na uzyskaniu, jakiego soku nam zależy?

W przypadku sokowirówek przygotowanie soku trwa o wiele krócej niż w przypadku wyciskarki. Nowe modele sokowirówek mają duże otwory wsadowe, nie trzeba więc dzielić warzyw i owoców na małe części, swobodnie wejdą bez rozdrabniania. (http://sklep.puregreen.pl/hurom)

A jakie zalety mają wyciskarki?

Przede wszystkim wyróżniają się nowoczesną technologią i nowatorskimi materiałami użytymi do ich produkcji. Dzięki temu otrzymany w nich sok jest prawdziwą bombą witaminową. W sokowirówce nie uda nam się przygotować soku z warzyw liściastych – ze szpinaku, sałaty, czy ze świeżych ziół.

Wyciskarki poradzą sobie z tymi produktami świetnie. Różni się także konsystencja soku z sokowirówki i z wyciskarki. Ten pierwszy jest bardziej klarowny, ten drugi jest bardzo gęsty, często przypomina swoją konsystencją mus. Do tego znajdą się w nim kawałki, wprawdzie niewielkie, warzyw i owoców oraz pewna ilość miąższu. Nie wszystkim będzie odpowiadała taka konsystencja, ale też nie wszyscy polubią klarowny sok z sokowirówki.

Wybierając jedno z tych urządzeń kierujmy się więc także swoimi gustami. Warto tylko przypomnieć, że soki z wyciskarek są znacznie bogatsze w składniki odżywcze. Nowoczesne wyciskarki, chociażby te marki Hurom, nie ścierają owoców, ale je miażdżą. Jakość takich soków jest więc bardzo wysoka.

Z czego można przygotować sok?

W zasadzie z dowolnych warzyw i owoców. Niektóre z nich wpływają korzystnie na wzrok (sok marchewkowy), inne wspierają pracę serca – sok pomidorowy.

Wszystko więc zależy od naszych preferencji.